ÜRÜNLER

SolarWall'un Güneş Enerjili Kurutma Sistemi Kar ve Verimliliği Aynı Anda Sunuyor

SolarWall crop dryingTüm dünyadaki zirai ve diğer ticari uygulamalarda, şirketler enerji masraflarını ve de özellikle kurutma giderlerini düşürmeye çalışırken, güneş enerjisinin yardımını kullanmaktadırlar. SolarWall ürün  kurutma ve proses ısıtma sistemleri tüm durumlar için efektif çözümler sunmaktadır.

Her bir metrekare SolarWall paneli, 500 Watt'lık bir ısıtıcının sağladığı ısı enerjisini üretmektedir. SolarWall kurulumu ile birlikte harici kurutucu ve ısıtıcılarınızın çalışma sürelerini azaltmakla kalmaz, çoğu zaman tamamıyla kapatabilirsiniz.


Example of crops dried with SolarWall's crop drying systemÖrneğin, Kaliforniyadaki Sonoma Herbal, güneşin gücünü kullanarak yılda 31 milyon BTU enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ceviz üreticisi Keyawa Orchards ise SolarWall kullanımına geçmesiyle birlikte yılda mali değeri yaklaşık 20.000 TL'yi bulan 1.431 million BTU enerji tasarrufu yapmıştır. 

Isıtıcıların kapatılması size maddi olarak getiri sağladığı gibi SolarWall ile güneş enerjisini doğal yöntemle kullandığınız için ürünlerinizin yanma, kavrulma gibi istenmeyen etkilere maruz kalmasını da engellemiş olursunuz. Sebze, meyve, çay, kahve, kakao, fındık, baharatlar gibi birçok ürün için SolarWall, üretmiş olduğu ısı enerjisi ile ürünlerin kalitesini korumaya yardımcı olan ideal bir çözümdür.


SolarWall sistemleri yüksek verimliliği ve uygun maliyeti ile kurutma ve ısıtma uygulamalarında kullanılabilir. Çoğu ticari kurutucu genel olarak, yakıt kullanarak aslında ısıtması gereken havadan çok daha fazlasını ısıtır ve dolayısıyla ortada büyük miktarda atık ısı oluşur. Ancak bu olay SolarWall panelleri kullanıldığında söz konusu değildir. Çamaşırhanelerden, havuzlara, deri işleme merkezlerinden fırınlara kadar birçok uygulamada SolarWall ön ısıtıcı olarak çalışabildiği gibi çoğu kez de herhangi bir yakıt gerektirmeden tek başına kullanılabilirler.

Ve açıkçası devamlı artan fiyatlarıyla gittikçe pahalılaşan elektrik, doğalgaz, kömür gibi ürünlerin yerine SolarWall kullanıldığı zaman çok büyük oranlarda enerji ve maliyet tasarrufu sağlayacaktır. Üstelik çok kısa sürelerde geri ödemesini sağlayacaktır. Sonuç olarak binalarınızın ısınmasını sağlayan aynı teknoloji bu sefer de ürünlerinizin kurutulmasında size yardımcı olacaktır.


 

SolarWall Kurutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Hangi kurutma işlemi uygulanırsa uygulansın temel prensip kurutulacak madde üzerindeki suyu-nemi-kaldırmaktır. Bu işlemin ne kadar sürede yapılacağı ve ne kadar enerji harcanacağı aşağıdaki 3 parametreyeInside a SolarWall crop drying facilitybağlıdır.

1-Kurutulacak malzemenin özellikleri
(Yoğunluk, nem oranı, miktar vs.)

2-Kurutulacak malzemenin üstünden geçen havanın hacmi, sıcaklığı ve nem oranı

3-Malzemenin başlangıçtaki ve kurutma işlemi sonunda istenilen nem oranı

İster var olan bir sisteme entegre edilsin isterse de ısı kaynağı olarak tek başına kullanılsın, SolarWall güneş panelleri mevcut yapıya kolaylıkla monte edilerek eldeki iş için gereken ısıyı verimli bir şekilde üretir. İster aralıklı ister sürekli çalışma ile güneşle hava ısıtma, mevcut sistemler içinde en verimli olanlar arasına eklenebilir.

1-Nasıl Çalışır

i)SolarWall panelleri kar birikmesinin sorun olabileceği yerlerde dahi kullanılabilir. Bu durumda minimum eğimin 45° olması  yüzeyde kar durmaması için gereken eğimdir. Ekvatora dönük eğime sahip olan yerler en iyi verimi sağlamakla beraber diğer yönler de bu işlem için uygundur Çatının uygun olmadığı durumlarda duvarlar da bu işlem için idealdir.

ii) Solar çatı panellerinizden en yüksek ısı enerjisini alabilmek için çatı mümkün olduğunca paneller ile kaplanmalıdır. Maksimum verim ve ısı kazancı, çatı üzerindeki her noktanın paneller ile kaplanması ile elde edilebilir. Eğer PV(fotovoltaik) paneller de sisteme ek olarak düşünülecekse PV paneller güneş toplayıcı panellerin üzerine yerleştirilebilir.

iii)SolarWall güneşle ısıtma/güneşle kurutma panelleri çatıya monte edildiğinde(veya duvara) çatı yüzeyi ve metal kaplama arasında bir boşluk bırakılır. Metal paneller, koyu metal kaplamanın üstüne düşen güneş ışınları ile ısıtılır. Çatı boşluğunda negatif basınç yaratan fanlar sayesinde ısıtılmış hava delikler üzerinden akarak en yakın fan'a doğru hareket eder ve fan ile içeriye üflenir.

2-Çatı ve Kaplama Arasında Ne Kadar Bir Boşuk Gereklidir?

Ortam sıcaklığı ve kurutulacak malzeme, güneş enerjisini toplayan panellerden çekilmesi gereken ısıyı belirleyeceklerdir. SolarWall panellerde ne kadar bir sıcaklık artışı olacağı, paneller üzerinden hareket eden her metrekaredeki havanın hacmine bağlıdır. Kişisel ihtiyaçlar ve de özel projeler SolarWall mühendisleri aracılığıyla çözülecek olsa da ortalama olarak çatı ile kaplama arasında 20 cm'lik bir boşluk gerekmektedir.

3-Panelleri Yerleştirmek

İster çift taraflı çatı olsun, ister tek taraflı SolarWall panelleri yerleştirmenin en iyi yolu aşağıdaki gibidir.

4-SolarWall'u Bir Geleneksel Kurutucu veya Isıtıcı ile Birlikte Kullanmak

Güneşli günlerde, sıcaklıkdaki artış değişimi 20 ile 30°C arasında değişmektedir. Çok daha fazla ısı kazancının gerektiği bazı durumlarda ise SolarWall ile birlite çalışabilecek ve ön ısıtıcı olabilecek şekilde kullanılabilecek bir kurutucuya ihtiyaç duyulabilir. SolarWall paneller varolan veya yeni takılacak olan bir kurutucu ile birlikte kullanıldığında;

a)Paneller yeterince ısı enerjisi ürettiğinde ocak kısılabilir ya da tamamiyle kapatılabilir

b)Bulutlu veya çok soğuk havalarda ise ocak açılabilir

SolarWall systemi oluk kurutucular, tünel kurutucular, kayış kurutucular ve de silindir kurutucular ile birlikte çalışabilir.

Oluk Kurutucular:

Genelde çay, fındık ve kakao tohumu kurutmak için kullanılırlar.