ÜRÜNLER

PV sistemine SolarWall eklemek sistem verimini %50'ye çıkarır 

SolarWall PV/T- Isı ve Elektrik Üreten Kojenerasyon Sistemi 


 

SolarWall PV/T güneş enerjisi sanayinde yeni standartlar yaratan bir toplam enerji sistemidir. Solar termal ile güneş panellerinin avantajlarının bir yenilenebilir enerji sisteminde toplanması, yenilenebilir enerji sektöründe en heyecan verici buluşlardan birisi olmuştur.PV paneller ile SolarWall'u bir çift olarak bir arada kullanmak hem PV performansını arttırır hem de bir güneşsel kojenerasyon sisteminin oluşturulmasını sağlar. Üstelik 2 değişik enerji türü "elektrik ve ısı" aynı yüzey alanından elde edilir.

Conserval Mühendislik PV ile SolarWall konseptinin mucididir. Amaç geleneksel fotovoltaik panellere özgü bazı problemlerin giderilmesi ve de bir çözüm geliştirip PV'lerin performasını yine bir yenilenebilir enerji ürünü ile arttırmaktır. Uzun zamanlı geri ödeme süresi ve düşük verimlilikleri PV'lerin yıllardır giderilememiş 2 önemli sorunudur. PV paneldeki her 1 °C'lik sıcaklık artışı sonucu elektrik enerjisi çıkış verimliliğinde % 0,4 ile % 0,5 arasında bir düşüş yaşanmaktadır. Bu yüzden "PV soğutma" konsepti çok önemli olmuştur.

PV ile SolarWall'u kombine olarak kullanmak bu problemlere bir çözüm getirmektedir. SolarWall panelleri, PV panellerini üzerlerindeki atık ısıyı alarak soğutur ve ısıtma amaçlı olarak kullanır. Isının bu yer değiştirebilme yeteneği, ayrıca sera etkisini düşürmede de önemli bir rol oynamaktadır.

Kanada Ulusal Güneş Test Laboratuarlarında Yapılan Testler 
SolarWall PV Termal kojenerasyon sistemi son olarak Kanada Ulusal Solar Test Laboratuarlarında test edilmiştir. Sonuçlara göre PV panellere eklenen SolarWall sayesinde verim % 50 oranında artarak %10'dan %15'e çıkmıştır.

CESA 10 - Chippewa Falls, WI

 
Ear Falls School - Ontario

 
Hayes Freedom High School - Camas

 
J W Walker - Fort Frances

 
Kakabeka Falls - North West Ontario

 
Sir Winston Churchill School - Thunder Bay

 
St. Francis School - Winnipeg

 
Turner Fenton School - Ontario