TÜRKİYE'DEN UYGULAMA ÖRNEKLERİ

 

 

TAI BOYA ATÖLYESİ VE BOYA PROSESİ SOLARWALL UYGULAMASI
Ankara ve Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Boya Atölyesinde 20 oC ’de 40.000 m3/h taze havaya ihtiyaç duymaktaydı.
İhtiyaç duyulan aylarda 7/24 kullanılan sistem, dış hava sıcaklığı ne olursa olsun taze hava ile çalıştığı için yüksek miktarda doğal-gaz tüketimi yapmakta idi.
TAI ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, TAI Boyahane Bölümü Dünya’nın en verimli yenilenebilir enerji tek-nolojisini 40 yıl boyunca bakım bile yapmadan kullanma şansına sahip oldular.
PROJE DETAYLARI:

 

TOFAŞ BOYA ÜRETİM MÜDÜRLÜĞÜ SOLARWALL UYGULAMASI
Bursa ve Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından olan Türkiye Otomobil Fabrikaları A.Ş. Boya üretim binasında yer alan flash-off ka-binleri için 40 oC ’de 35.000 m3/h taze havaya ihtiyaç duymaktaydı.
Tüm yıl boyunca 7/24 kullanılan sistem, dış hava sıcaklığı ne olursa olsun taze hava ile çalıştığı için yüksek miktarda doğalgaz tüke-timi yapmakta idi.
TOFAŞ ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, TOFAŞ Boya Üretim Müdürlüğü, daha sonra kendisine Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nde Finalist Ödülü kazandıracak olan Dünya’da ilk defa kullanılan bir sisteme sahip oldu. “Güneş Enerjisi ile Araba Kurutma Tesisi”
PROJE DETAYLARI:

 

FORD OTOSAN GÖLCÜK TESİSLERİ SOLARWALL BOYAHANE UYGULAMASI
Türkiye ve Dünya'nın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Ford, Sancaktepe tesislerinde elde ettiği sonuçlardan sonra So-larWall sistemini Gölcük Boyahane Tesislerinde de tercih etti. Boyahane prosesinde kullanılan ARP cihazlarının ısıtma/ön ısıtmasını gerçekleştirecek olan SolarWall Panelleri, sistemi yazın 28 kışın ise 23C sıcaklıkta tutmak için güneş enerjisini kullanıyor Dünya'da ilk defa 85 cmlik bir hava boşluğu ile tasarlanan SolarWall sistemi, mevcut klima santrallerinin motor gücüne hiç yük bindirmiyor. Böylece enerji tasarrufu hem doğalgaz hem de elektrik ile maksimum düzeye çıkıyor.
PROJE DETAYLARI:

 

FORD OTOSAN SANCAKTEPE TESİSLERİ SOLARWALL UYGULAMASI
Türkiye ve Dünya’nın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Ford, Amerika’dan sonra Türkiye’deki tesislerinde de Solarwall Tek-nolojisini kullanmaya karar verdi.
Sancaktepe tesislerinde, ortamın istenilen şartlarda tutulması için SolarWall teknolojisinden önce spiral açık tip sıcak hava üreteçleri kullanılmaktaydı. Oldukça verimsiz olan bu sistem yerine, %50 taze hava ile çalışan SolarWall sistemi kuruldu.
Ford ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, Ford Sancaktepe Tesisi Dünya’nın en verimli yenilenebilir enerji teknolojisini 40 yıl boyunca bakım bile yapmadan kullanma şansına sahip oldu.
PROJE DETAYLARI:

 

   


 

SolarWall® patentli ve ödüllü bir güneş enerjisi teknolojisidir.

Sistem ömrü boyunca 5 m2 SolarWall 40 ton sera gazı emisyonunu önler.

ABD Enerji Bakanlığınca en önemli enerji teknolojileri arasında ilk beşte.

Panellerin ömrü 40 yıldan fazladır ve bakım gerektirmez.

Isıtma, soğutma ve havalandırma için eşsiz enerji kaynağı.

SolarWall %80’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlar.