TÜRKİYE'DEN UYGULAMA ÖRNEKLERİ

 

 

TAI BOYA ATÖLYESİ VE BOYA PROSESİ SOLARWALL UYGULAMASI
Ankara ve Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Boya Atölyesinde 20 oC ’de 40.000 m3/h taze havaya ihtiyaç duymaktaydı.
İhtiyaç duyulan aylarda 7/24 kullanılan sistem, dış hava sıcaklığı ne olursa olsun taze hava ile çalıştığı için yüksek miktarda doğal-gaz tüketimi yapmakta idi.
TAI ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, TAI Boyahane Bölümü Dünya’nın en verimli yenilenebilir enerji tek-nolojisini 40 yıl boyunca bakım bile yapmadan kullanma şansına sahip oldular.
PROJE DETAYLARI:

 

TOFAŞ BOYA ÜRETİM MÜDÜRLÜĞÜ SOLARWALL UYGULAMASI
Bursa ve Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından olan Türkiye Otomobil Fabrikaları A.Ş. Boya üretim binasında yer alan flash-off ka-binleri için 40 oC ’de 35.000 m3/h taze havaya ihtiyaç duymaktaydı.
Tüm yıl boyunca 7/24 kullanılan sistem, dış hava sıcaklığı ne olursa olsun taze hava ile çalıştığı için yüksek miktarda doğalgaz tüke-timi yapmakta idi.
TOFAŞ ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, TOFAŞ Boya Üretim Müdürlüğü, daha sonra kendisine Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nde Finalist Ödülü kazandıracak olan Dünya’da ilk defa kullanılan bir sisteme sahip oldu. “Güneş Enerjisi ile Araba Kurutma Tesisi”
PROJE DETAYLARI:

 

FORD OTOSAN GÖLCÜK TESİSLERİ SOLARWALL BOYAHANE UYGULAMASI
Türkiye ve Dünya'nın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Ford, Sancaktepe tesislerinde elde ettiği sonuçlardan sonra So-larWall sistemini Gölcük Boyahane Tesislerinde de tercih etti. Boyahane prosesinde kullanılan ARP cihazlarının ısıtma/ön ısıtmasını gerçekleştirecek olan SolarWall Panelleri, sistemi yazın 28 kışın ise 23C sıcaklıkta tutmak için güneş enerjisini kullanıyor Dünya'da ilk defa 85 cmlik bir hava boşluğu ile tasarlanan SolarWall sistemi, mevcut klima santrallerinin motor gücüne hiç yük bindirmiyor. Böylece enerji tasarrufu hem doğalgaz hem de elektrik ile maksimum düzeye çıkıyor.
PROJE DETAYLARI:

 

FORD OTOSAN SANCAKTEPE TESİSLERİ SOLARWALL UYGULAMASI
Türkiye ve Dünya’nın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Ford, Amerika’dan sonra Türkiye’deki tesislerinde de Solarwall Tek-nolojisini kullanmaya karar verdi.
Sancaktepe tesislerinde, ortamın istenilen şartlarda tutulması için SolarWall teknolojisinden önce spiral açık tip sıcak hava üreteçleri kullanılmaktaydı. Oldukça verimsiz olan bu sistem yerine, %50 taze hava ile çalışan SolarWall sistemi kuruldu.
Ford ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, Ford Sancaktepe Tesisi Dünya’nın en verimli yenilenebilir enerji teknolojisini 40 yıl boyunca bakım bile yapmadan kullanma şansına sahip oldu.
PROJE DETAYLARI:

 

FRİTERM TERMİK CİHAZLAR A.Ş. ÜRETİM TESİSLERİ
Friterm Termik Cihazlar AŞ’nin Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde kurulan yeni tesislerinin havalandırılması ve konfor ısıtması için 17 oC ’de 43.740 m3/h taze havaya ihtiyaç duymaktaydı.

SolarWall sistemi, Friterm Termik Cihazlar AŞ’nin BREEAM sertifikası almasında da önemli bir rol oynayacaktır.
PROJE DETAYLARI:

 

HKTM-HİDROPAR A.Ş. ÜRETİM TESİSLERİ SOLARWALL UYGULAMASI
HKTM-Hidropar A.Ş. ’nin Gebze Plastikçiler OSB’ deki yeni üretim tesisi, “YEŞİL ÜRETİM TESİSİ” konsepti ile tasarlanmıştır. Ortam ısıtması için 22 oC ’de 20.800 m3/h taze havaya ihtiyaç duymaktaydı.

3.000m2 kapalı alana sahip tesislerinde toplam 200 m2 SolarWall uygulaması, 6 adet gaz yakıcılı fan ile desteklenmiştir. Sistem tasarı-mı,yeşil bina sertifikasyonu kapsamında, taze havalandırma kriterleri temel alınarak yapılmıştır. Ayrıca uygulanan proje, Doğu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmiştir.
PROJE DETAYLARI:

 

CRH-JOHNSON CONTROLS ÜRETİM TESİSLERİ SOLARWALL UYGULAMASI
Johnson Controls bünyesinde bulunan CRH Otomotiv Gebze TAYSAD tesislerinde 2 cephede toplam 800 metrekare SolarWall uygulamma-sı, 6 adet gaz yakıcılı ve soğutma bataryalı klima santrali, hava dağıtım için kumaş kanallardan oluşan bir sistem kullanılmıştır.

Üretim alanında İklimlendirme işlemi 7/24 sistem tarafından sağlanmaktadır.
PROJE DETAYLARI:

 

KİMYAPSAN A.Ş. ÜRETİM TESİSLERİ SOLARWALL UYGULAMASI
Kocaeli GEBKİM OSB’ de kimyasal yapıştırıcı üretimi yapan Kimyapsan A.Ş.’ nin 2015 yılı ortalarında tamamladığı yeni fabrikasının imalat ve depolama alanlarına, ısıtma ve havalandırma amacı ile 400 m2 SolarWall uygulaması yapmıştır.

SolarWall panelleri ile ısıtılmakta olan, 2 adet radyal fan yardımı ile ısıtılacak ortama aktarılmaktadır. Sistem ısıtma yapılacak günlerde 20 °C’ lik iç hava sıcaklığını sağlamaktadır.
PROJE DETAYLARI:

 

İNAN MAKİNA ÜRETİM TESİSLERİ SOLARWALL UYGULAMASI
İnan Makine A.Ş projesi, 3 cephede toplamda 2100 m2 SolarWall paneline sahiptir. Sistemden elde edilen taze hava miktarı 188.000 m3/h’tir. 43.000 m2 kapalı alana sahip İnan Makina
Çerkezköy yerleşkesini %100 taze hava ile ısıtacak ve havalandıracak olan sistem 16 adet ısıtma bataryalı klima santrali ve kumaş kanallar ile desteklenmektedir.

Sistemin geleneksek yöntemlere göre yıllık 600.000 TL tasarruf edeceği öngörülmektedir ve hesaplanan geri ödeme süresi 2,75 yıldır.
PROJE DETAYLARI:

 

   


 

SolarWall® patentli ve ödüllü bir güneş enerjisi teknolojisidir.

Sistem ömrü boyunca 5 m2 SolarWall 40 ton sera gazı emisyonunu önler.

ABD Enerji Bakanlığınca en önemli enerji teknolojileri arasında ilk beşte.

Panellerin ömrü 40 yıldan fazladır ve bakım gerektirmez.

Isıtma, soğutma ve havalandırma için eşsiz enerji kaynağı.

SolarWall %80’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlar.