haber-6.html

Avustralya, Dağınık Enerji Değişimini Kuruyor

Avustralya, hareketi yeni bir endüstri olan güneş enerjisine öncülük eden son on yılda karakterize olan kalabalık kaynaklı eğilimi takip ediyor.


Avustralya, Dağınık Enerji Değişimini Kuruyor

 

Yaklaşık 10.000 Avustralya'lı ev sahibi çatıdaki yenilenebilir enerji ve depolamanın para kazanımı için tasarlanmış bir açık piyasa test programına katılacak.

 

Fikir, bir grup enerji ajansı, sağlayıcı, girişimci ve perakendeci tarafından geldi. Çatıdaki güneş enerjisi sistemlerine sahip yaklaşık 1.6 milyon Avustralyalı, böyle bir sistem oluşturmak için gerekli olan altyapıyı sağlıyor. Bu, Avustralya'daki tüm çatıların %15'inden fazlasına denk geliyor.

 

Böylece, Dağınık Enerji Değişimi (DEX) oluşturuldu. Sistemin yönetimi de bir yeniliğe sahip. Güç dağılımını izleyen, gerektiğinde otomatik olarak güç gönderen akıllı cihazların bir ağını kullanır.

 

Sıfırdan bir ağ kurma görevinden çok mevcut bir altyapıyı kullanmaktadır. Bu sebeple Avustralya hükümeti bu inisiyatifi destekledi. Bireysel birimler, öncelikli olarak tahsisatı yönetmek için kullanılan ülke çapında enerji şebekelerine kıyasla az miktarda görünse de, bu birimlerin bir bileşimi etkili olduğunu kanıtlayabilir.

 

Örneğin, Tesla Powerwall'u ele alalım :

Sadece 5 kilovat güç sağlayabilen bireysel ev sahipleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış popüler bir yerli ünite. 5.000 Powerwall kullanıcısı deX'e katılmayı seçtiğinde, ızgaraya 25 megavat eklenecektir.

 

Tüm enerji depolama ünitelerinde olduğu gibi, amaç temel olarak enerjinin arz ve talebini karşılamaya yardımcı olmaktır. Düşük kullanım dönemlerinde enerjinin depolanması, şebekenin talep dalgalanmalarıyla daha iyi başa çıkmasına izin verecektir. Birçok küçük üniteyi sanal olarak birleştirerek, DeX etkili bir şekilde büyük bir pil yarattı.

 

Bu araştırmanın en büyük yararı, gelişmiş ülkelerin kullandığı merkezileştirilmiş modelin aksine merkezi olmayan bir enerji pazarının entegrasyonu. Bu dönüşüm, daha az geleneksel enerji kaynaklarının entegrasyonuna olanak tanır. Daha önemlisi, söz konusu bölgenin enerji ağı altyapı projelerine ve yükseltmelerine eşlik eden milyarlarca dolarlık maliyetlerden vazgeçmelerine izin veriyor.

 

Sanal enerji santrali denemeleri, hem Almanya'da hem de ABD'de zaten denenmeye çalışıldı. Bununla birlikte, her ikisi de büyük ölçekli bir biçimde uygulanamamıştır. Aynı başlangıçlar deX'te bulunur: Başlangıçta, her biri yaklaşık 5.000 hane oluşturan farklı konumdaki iki deneme, bu test süresini oluşturacaktır.

 

Bu hareketin lideri, şebeke operatörleri (United Energy and AcetwAGL), bir enerji yönetimi başlangıcı (Reposit Power) ve yeni bir enerji perakendecisi (Mojo Power) ile işbirliği içinde enerji başlatma GreenSync'tir. Finans Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA) tarafından sağlanmıştır.

 

GreenSync Perşembe günü yaptığı açıklamada, sistemin yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak olduğunu ve yine de azalan çok milyar dolarlık altyapı projelerine olan talebi azalttığını söyledi.

 

ARENA, bu tür projelerin desteklenmesinin hem Avustralya'da hem de dünyadaki yenilenebilir enerjinin geleceği için hayati önem taşıdığını söyledi. http://www.enerjihaber.com