haber-6.html

Google’ın güneş ve rüzgar yatırımı 1 milyar doları geçti

Google 2017'de tamamen yeşillenecek

 

Google ve yatırım şirketi KKR, Kaliforniya ve Arizona’da106MW kurulu güce sahip olan 6 adet güneş enerjisi santrali inşa ediyor. Böylece Google’in rüzgar ve güneş enerjisine yaptığı toplam yatırım 1 milyar doları geçti.

Google’ın 80 milyon USD koyarak ortak olduğu 6 adet güneş enerjisi santrali, 106MW kurulu güce sahip olacak ve 17000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. 

Google’in 14. Yenilenebilir enerji yatırımı olan Güneş santralleri ile güneş ve rüzgar enerjisine yaptığı toplam yatırım 1 milyar dolarıgeçti.

HEDEF YÜZDE YÜZ YENİLENEBİLİR ENERJİ
Enerjisinin yüzde 33’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden Google, hedefinin yüzde 100 yenilenebilir enerji olduğu belirtti.

Google, önümüzdeki yıl itibariyle çalışmalarını tamamıyla yenilenebilir enerjiyle gerçekleştireceğini açıkladı.

60,000 çalışanıyla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan internet arama motoru Google, bir açıklama yaparak, hem masraflarını düşürmek hem de iklim mücadelesinde üzerine düşen görevi yapmak amacıyla tüm veri merkezlerinin ve ofislerinin önümüzdeki yıl itibarıyla tamamen yenilenebilir enerjiye geçeceğini duyurdu.

Geçtiğimiz yıl kullandığı elektriğin %44'ünü rüzgar ve güneş enerjisinden sağlayan şirket, 2012 yılında başlattığı yenilenebilir enerji projesi ile bu oranı %100'e çıkaracak.