haber-6.html


 

Evde daha fazla enerji tasarrufu nasıl yapılır?

 "Yeşil" olmak, kesinlikle modern çağın ana eğiliminden biridir. Sadece gezegenimiz üzerinde bir  çok etkisi var ve çevreyi korumakla kalmıyor aynı zamanda çok para kazandırıyor. Evimizde enerji kullanımının en uygun yolunu bulmaya çalışıyoruz, aynı zamanda tabiata nazik davranmanın en iyi yollarını aramaktayız. İkisi arasındaki çizgi gerçekten çok ince. Bunu "Tek başıma yapamam" gibi düşünürseniz, baş edebileceğinizden daha büyük bir sorun olur. Çok şey yapabilirsiniz. Enerjiden tasarruf etmenin birçok yolu vardır, bilmediğiniz ya da denemediğiniz yollar da bulunabilir.

Denemeye değecek ipuçları

Eğer daha fazla enerji tasarrufu yapacağınız üzerine seçtiğimiz bu pratik ipuçlarından bazılarını izlerseniz, enerji kullanımınızı dramatik bir şekilde düşüreceksiniz ve nihayetinde enerji tasarrufuyla ilgili olacaksınız. Her şeyden önce, öncelik bizim ve sevgili gezegenimiz için ne olduğu ve en çok ihtiyaç duyduğumuz su ve elektrik kullanımı ile başlayalım.

Hiç su yoksa, nasıl hayatta kalacaksın?

Bir dakika durup, ne kadar su harcadığını düşünseydiniz, dürüstçe şok olacağınıza inanıyoruz! Sadece basit bir duş, 10 dakikadan fazla sürmemeli ve muhtemelen yarım saat gibi bir duş alıyor olabilirsiniz. Bunu büyük bir başlangıç ​​noktası olarak düşünün ve bulaşıkları yıkarken, çamaşır yıkarken vb. Tasarruf etmeye devam edin. Su kullanımını en aza indirgemeniz gerektiğini söylemiyoruz, ancak en azından günlük Alışkanlıklar edinin ve yalnızca ihtiyacınız kadar kullanın, kesinlikle yeterli olacaktır.

 Işıklar veya mumlar?

Yeşil olmayı ve enerji tasarrufu yapmayı düşündüğünüzde, muhtemelen düşündüğünüz şey elektriktir. Enerji tasarrufu söz konusu olduğunda yapabileceğiniz çok şey var, ancak nasıl yapılacağından emin değilsiniz. İşte size değerli bir tavsiye parçası. İç mekan aydınlatmasını her zaman kullandığınızdan daha az elektrik tüketen daha düşük voltajlı halojen ampuller satın almaya dikkat edin ve cüzdanınız sizi bunun için sevecektir.

Yapmanız gereken bir başka şey, evinizi terk ettiğinizde veya evden ayrıldığınızda ışıkları kapatmanızdır. Romantik bir atmosfer ya da onu aramak istediğiniz her şeyi yapmayı deneyebilirsiniz, ancak buna gerek duymadığınızda ışık kullanmayın. Gelecek nesiller hakkında düşünün.

 En uygun sıcaklığı bulma

Isıtma ya da soğutma olsun, evde ya da iş yerinde klima kullanmak için her zaman bir bahane bulacaksınız. Ancak, bunun en büyük enerji tüketicisinden biri olduğunu unutmayın. En uygun sıcaklığın bulunması zordur, ancak odanın rahat olmasını sağlayacak bir programlanabilir termostatınız varsa değil, bunu pratik yapın ve daha fazla enerji ve tasarruf edersiniz.

 Elektroniği kapat

Her geçen gün bencilce olmayan şekilde enerji harcayan giderek daha fazla ev cihazı var. TV, PC, dizüstü bilgisayar ve telefon gibi en çok kullanılan aygıtlardan, yalnızca bazen kullandığımız yazıcıya ve tarayıcıya kadar, bu aygıtların tümü enerji kullanıyor. Bu elektronik cihazlar yalnızca az miktarda enerji kullansalar da onları "büyük harcayıcılar" olarak görmüyoruz, cebinizi boşaltmış olabilirler. Onları  açık bıraktığınızda, yavaşça elektriği boşalttığından, kullanmadığınız zamanlarda bu cihazların bir kısmını kapatmayı unutmayınız.

 

Kendinizi "yeşil" bir insan olarak görüyor musunuz?

 

Evde enerji tasarrufu nasıl yaparsınız?

http://www.pcutilitiespro.com MARIA KLEIN