haber-6.html

 

 Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2 Mayıs'ta başlıyor

konut19.jpg

Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesini gösterecek ‘Enerji Kimlik Belgesi’ olmadan binaların alım satımı yapılamayacak. 2 Mayıs’tan itibaren başlayacak zorunluluk 2011’den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.

 

 

2 Mayıs 2017’den itibaren mevcut binalar için “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğu başlıyor. 

Habertürk'ün haberine göre, Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak. Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu ise 2 Mayıs 2017’de başlayacak. 2 Mayıs’tan sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacak. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını kaydetti. Yetkililer, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini ifade etti.

Enerji Kimlik Belgesi, 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.
http://www.ntv.com.tr/

HANGİ ÖZELLİKLERE GÖRE EKB VERİLİYOR?

EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge. Bu belge ile A'dan G'ye kadar sınıflandırma yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanması gerekiyor.Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

SOLARWALL NEDİR?

Çevre kirliliğini ve karbon emisyonlarını azaltmak için en ekonomik ve en etkili adım

solarwall nedir?

SolarWall®, iklimlendirme ve proses uygulamalarında kullanılan bir yenilenebilir enerji teknolojisidir. Güneşten elde ettiği enerjiyi taze hava kullanarak ortama veya prosese aktaran SolarWall® ürünleri ile ortam ısıtması, soğutması, proses ısısı ve kullanım sıcak suyu sağlanmaktadır. SolarWall® sistemleri, güneş enerjisinin ısıya dönüşümünü çok yüksek verimle gerçekleştirdiği için kullanıldığı alanlarda klasik iklimlendirme ve proses sistemlerinde tüketilen enerji miktarını %95'e varan oranda azaltmakta ve sera gazı emisyonlarını önlemektedir. Bakım gerektirmeyen ve 40 yıldan fazla ömre sahip SolarWall® teknolojisi, yenilenebilir enerji kullanımında en kısa geri ödeme sürelerini sunan bir teknolojidir.

NEDEN SOLARWALL?

neden solarwall?

• Ekonomiktir...
SolarWall® yenilenebilir enerji sistemleri arasında en ucuz ve yatırımı en kısa sürede döndüren sistemdir.
• Çevre Dostudur... 
16 puana kadar LEED katkısı sağlayan bu sistem, her 5 m2'de CO2 salınımını 1 tona kadar azaltır.
• Sağlıklıdır... 
SolarWall®, hava sirkülasyonu sağlayarak bina içindeki havayı temizler ve kalitesini arttırır.
• Estetiktir..
SolarWall® yapının görünümünü bozmadan farklı renk seçenekleriyle estetik çözümler sunar.
• Dayanıklıdır..
SolarWall® panellerinin ömrü 40 yıldan fazladır ve bakım gerektirmez.
• Koruyucudur..
SolarWall® panelleri bir yağmur perdesi gibi davranarak binayı yağmur ve neme karşı korur.
• CO2 emisyon azaltımı 
Güneşle hava ısıtma önemli seviyede emisyonu önler.
• Kanıtlanmış teknoloji
NASA ve Kanada Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ortak hazırlamış olduğu bağımsız Retscreen yazılımı ile kanıtlanmış bir teknolojidir.
• Yeşil bina sertifikası ve enerji kimlik belgesi için puan LEED, EKB gibi belgelendirmelerde yüksek puan katkısı sağlar.
• Yüksek verim 
SolarWall® kollektörleri %80'e varan bir verimle çalışmaktadır.
• izolasyon katkısı 
SolarWall®'un hava boşluğu, duvar izolasyonunu arttırır ve ana duvarı koruyarak ömrünü uzatır.
• Isı geri kazanımı
SolarWall® sistemi mevcut duvardan kaybedilen ısının geri kazanımına yardımcı olur.
• Ödül kazandıran teknoloji 
Türkiye ve dünyada SolarWall® kullanan birçok bina enerji verimliliği ve çevre ödülleri kazanmıştır. Türkiye'de ödül alan firmalardan bazıları: -Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. "Avrupa Birliği Çevre Ödülü" finalist proje, - PİMSA OTOMOTİV A.Ş "Kocaeli Sanayi Odası Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü" - HKTM Kocaeli Sanayi Odası "Kobi Çevre Ödülü"
• Tasarım esnekliği 
Fabrika, okul, hastane gibi farklı tip binalarda ve birçok farklı proseste kullanılabilir.
• Pasif soğutma 
Uygulama yapılan cepheyi gölgeleyerek yaz aylarında pasif soğutma yapar.
• Bina estetiği
SolarWall® panelleri farklı renk seçenekleri ve her yüzeye uygulama kabiliyeti ile bina estetiğini arttırır.
• Termal katmanlaşmayı azaltma 
SolarWall® sistemi uygulama alanlarında oluşan termal katmanlaşmayı azaltarak enerji verimliliğini arttırır.
• Bakım gerektirmeyen teknoloji
SolarWall® panelleri uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez.
• Çevreci işletme 
SolarWall® kullanan işletmeler çevre hassasiyetlerini daha iyi ifade ederken, CO2 salınımlarını önemli seviyede azaltırlar.
• Geri dönüştürülebilir 
SolarWall® sistemi 40 yıldan fazla olan ömrünün sonunda geri dönüştürülebilir malzeme olarak değerlendirilebilir.
• Mimari projeye uygunluk 
SolarWall® sistemi ile pencere, kapı, havalandırma gibi açık alanları çevirerek uygulama mümkündür.
• Düşük basınç kaybı 
SolarWall® sisteminin neden olduğu basınç kaybı çok düşüktür ve 25-75 Pa arasında değişmektedir.

              

 

NASIL ÇALIŞIR?

SolarWall®, nano düzeyde işlenen yüzey kaplaması ile güneş ışınımlarını maksimum seviyede absorbe eder. Panel yüzeyinde emilen ısı, özel mikro perforasyonlu yapı sayesinde dış ortamdan alınan taze havaya aktarılır. Ön ısıtılan taze hava kullanım amacına göre bir fan veya ısıtma sistemi kullanılarak ihtiyaç duyulan ortam yada prosese iletilir. Bu şekilde uygulaması gerçekleştirilen sistem, klasik iklimlendirme uygulamalarına göre %95'e varan enerji verimliliğini sağlar.

nasıl çalışır?

nasıl çalışır?