HKTM, HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

PROJEMİZ 1’İNCİ SEÇİLDİ
Özellikle son yılarda ülkemizde enerji ve su tasarrufu, işletme ve bakım maliyetlerinin azalması, kullanıcı memnuniyeti, düşük çevresel etki konuları dünya genelinde LEED sertifikalı binaların öne çıktığını vurgulayan Atıl, ”Yeni binamızı inşa ederken henüz proje aşamasında yapmak istediklerimizi listelediğimizde boyumuzu aştığını gördük. Buna nasıl bir destek buluruz diye araştırma yaptık. Kocaeli Sanayi Odası aracılığıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansına ulaştık. Daha önceki projelerini inceledik ve bizde bir proje hazırladık. Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezi’nden (ABİGEM) destek alarak hazırladığımız projemiz 1’inci seçildi. Projemizin ortalama maliyet 1Milyon 200 Bin Lira civarındaydı. Bunun 3’te biri hibe olarak bize geldi. Bugün sıradan bir bina inşa etmiş olsaydık cebimizden 400 Bin Lira çıkacaktı fakat istediğimiz binayı inşa ettik 800 Bin Lira çıktı. Enerji yatırımızı 2 katına ye çıkardık fakat 7 ile 10 yıl arasında geri dönüş beklenen yatırımdaki geri dönüş süresini 4-6 yıla indirmiş olduk.

DOĞAYA SAYGILI BİNA
Çevreci bir yapı inşa etmek hayali olduğunu söyleyen Atıl,”Bizim için amaç sadece üretim kapasitesini arttırmak değil çevreye ve doğaya saygılı bir yapı inşa etmek” ifadelerini kullandı. Atıl, “Bina çatısına kurduğumuz Fotovoltaik güneş panelleriyle elektrik üretimi yapıyoruz. 363 adet panel yıllık 118.000 kWh elektrik enerjisi üretmemizi sağlıyor. Çevreci üretimle CO2 salınımı önleyerek yılda 92 adet yetişkin ağaç kurtarılmaktadır. Ayrıca binamızda Toprak kaynaklı ısı pompası sistemi mevcut bu sayede toprağın altındaki sıcaklık farkından yararlanarak ısı pompasına giren suyun sıcaklığını yükseltiyoruz. Bu artış yerden ısıtma sistemiyle birleşince verimlilik en az %40 artıyor. Sıcak su üretimini de gerçekleştiren bu sistem yazın soğutmaya da %20 katkı sağlıyor.

SU DA YÜZDE 50 TASARRUF
Yine binamızda uyguladığımız hava kaynaklı ısı pompası, ana ünite ile fancoiller arasında gaz yerine su kullanılması, soğutma sistemini çevreye duyarlı, depreme karşı da güvenli kılar. VRF klima sistemlerine oranla%10 daha az enerji tüketir. Gri su geri kazanım sistemi (tuvalet sularının dışında kalan tüm atık sulara Gri Su adı verilir) ile lavabolarda kullanılan sular arıtılarak rezervuarlara gönderilip tekrar kullanılır. Böylece su tüketiminden %50 tasarruf sağlanır.

YÜZDE 40’A VARAN DOĞALGAZ TASARRUFU
Solarwall Sistemi,emilen havanın direnci ve güneşin etkisiyle fabrika alanının ısıtılmasında kullanılan hava üfleyicili cihazlara giren havanın ön ısıtması sağlanır. Üretim alanlarının ısıtılmasında %40’a varan doğalgaz tasarrufu elde edilir. Elektrikli araçlar için şarj istasyonu ile, çevreci enerjilerin kullanımının yaygınlaşmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Çevre düzenlemesinde ise araç park alanları ve ön bahçedeki özel zemin ızgaralarıyla yağmur sularının toprağa ulaşması kolaylaştırılmıştır. En önemlisi de 10 cm taşyünüyle cephe izolasyonu sayesinde ısıtma ve soğutma enerji için gereken tüketimini en aza indirdik, yerden ısıtma sistemini kullandık, ofislerimizde LED ile aydınlatma yaptık ve lavabolarımızda az su tüketen verimli armatürler kullandık.