TÜRKİYE'NİN İLK LEED-EB GOLD ALAN BİNASI, PİMSA

AYDINLATMA, ENERJİ TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Ekonomik hareket etmenin en önemli adımlarından biri de aydınlatmadır. Aydınlatmanın tükettiği enerjinin yanı sıra yazın soğutmada artı yük getirdiği de düşünülürse enerji tüketimi açısından önemi açıktır. Aydınlatma doğru uygulanmadığında ergonomi ve işyeri verimliliği açısından da sıkıntı yaratır. Bugün LED teknolojisini bu alanda ciddi tasarruflar sağlamaktadır. Biz PİMSA’da LED teknolojisini hemen her alanda kullandık. LED teknolojisi halen yatırımın geri dönüşü anlamında pahalı bir teknoloji olmakla beraber özellikle kullanılan ürünlerin kalitesi ve marka fiyatı teşkil eden ana unsurlar olarak ön plana çıkıyor.”

SOLARWALL GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ISITMA, SOĞUTMA VE HAVALANDIRMA
2012 yılında TOSB-Taysad Organize Sanayi Bölgesi içinde kurmuş olduğu fabrikasında güneş enerjisi kullanımı ile iklimlendirme projesi olan SolarWall uygulamasını gerçekleştiren PİMSA, güneş enerji sisteminden yararlanıyor.
Özyeğit, “Konvansiyonel sistemlerin verimliliği ile SolarWall’u karşılaştırdık. Konvansiyonel sistemlerin nerede ise tamamı yüksek enerji tüketiyor ve ciddi bir CO emisyonuna yol açıyor, verimlilikleri ise ortalama % 60’lar civarında. Bölgesel olarak değişkenlik göstermekle birlikte Türkiye güneş enerjisi açısından avantajlı bir ülke. Bu doğrultuda bir fizibilite çalışması yaptık: PİMSA olarak SolarWall’un Avrupa’daki en büyük uygulama noktasına gittik, yetkilileri ile görüştük. Gördük ki tek vardiyalı çalışma düzeninde % 80’ler oranında verimlilik sağlıyor. Yani 100 birim enerji tüketiminiz varsa bu 20’ye düşüyor.

GERİ DÖNÜŞÜM SÜRECİ ÖNEMLİ
SolarWall bugün yeryüzünde “payback” yani yatırımın geri dönüşü anlamında en hızlı araç. Yine sürdürülebilir büyüme kapasiteniz anlamında likitideniz ne kadar kuvvetliyse o kadar önünüz açık demektir. Dolayısıyla yatırımın geri dönüş süresi çok önemli. Güneş enerjisi gibi fatura edilmeyen bir enerjiyi kullanmak fikri çok cazipti. SolarWall’u test ettik; açık havalarda dış hava sıcaklığı 2-3 C iken içeriye 45 hatta 50 ̊C ile enerji transferi yapabildiğimizi gördük.

YÜZDE 40 ENERJİ TASARRUFU
Biz bunu bir adım daha ileri götürmek için bir çalışma yaptık: Geliştirilen sistem şu anki geldiği aşamada bize bir ön ısıtma olarak katkı sağlıyor, Solarwall aynı zamanda yazın bir ısı kalkanı olarak davranıyor, soğutma yüklerimizi azaltıyor aynı zamanda pasif soğutma avantajı sağlıyor. Tek vardiyada SolarWall ortalama %40’lar civarında enerji tasarrufu getirdi. Var olan atık enerjimizi geri kazandık. Bu alanda pek çok firmaya örnek teşkil ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.