haber-6.html

     

İran, uluslararası 12 petrol şirketi ile memorandum imzaladı!




İran Pars Petrol ve Doğal Gaz Şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Gulamrıza Menuçehri, 12 yabancı petrol şirketi ile karşılıklı anlayış memorandumu imzaladıklarını, 10 yabancı şirketle daha anlaşmaların yakın gelecekte imzalanacağını duyurdu.

 

 

 

 


İran, uluslararası 12 petrol şirketi ile memorandum imzaladı!

 

Menuçehri, yatırım güvenliğinin İran doğal gaz ve petrol endüstrisinin en temel gereklerinden biri olduğunu ve ülkesinin her zaman buna bağlı olduğunu belirterek, "İran doğal gaz ve petrol endüstrisinin petrol arama ve çıkarma faaliyetlerindeki yatırım güvenliğinin seviyesi yüksektir." dedi.

 

Petrol fiyatının mevcut seviyesine göre, İran doğal gaz ve petrol endüstrisinin riskinin düşük olduğunu belirten Menuçehri, "Halihazırda İran'ın petrol ve doğalgaz üretiminin maliyeti diğer ülkelere göre çok düşük olduğundan dolayı İran piyasasında yatırım yapılması yabancılar için daha çok cazip olabilir"dedi.

 

ANLAŞMA İMZALANAN 12 YABANCI ŞİRKET ARASINDA GAZPROM,TOTAL VE SHELL BULUNUYOR

 

Anlaşma imzalanan 12 şirket arasında Rus Gazprom, Royal Dutch/Shell, Fransız Total SA ve Japon INPEX şirketleri bulunuyor.

 

Menuçehri, daha önce de Güney Azadegan Petrol Sahası'nın geliştirme projesi üzerine gelecek yılın ilk 3 ayında uluslararası ihalenin yapılmasının öngörüldüğünü kaydederek, İran ve yabancı şirketler arasında 20 yıllık anlaşmanın imzalanacağını aktarmıştı.

 

Geçen yıl İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmanın ardından uluslararası petrol şirketleri İran'ın petrıl endüstrisinde ortak yatırımlar için Tahran ile müzakerelere başlamıştı.

 

Nükleer anlaşmadan önce yaptırımlar İran'ın petrol üretimi için ihtiyaç duyduğu yabancı şirket yatırımlarını yasaklıyor ayrıca İran'ın petrol ihracını çok düşük bir seviye ile sınırlıyordu.

 

İran, Suudi Arabistan ve Irak'ın ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üçüncü en büyük petrol üreticisi ülkesi konumunda bulunuyor.AA