haber-6.html

ARÇELİK ÇAYIROVA TESİSLERİNDE SOLARWALL KURULUŞU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Türkiye ve Dünya’nın en önemli beyaz eşya üreticilerinden biri olan Arçelik, Çayırova’da yer alan çamaşır makinesi tesislerinde SolarWall Teknolojisini kullanmaya karar verdi. Çayırova tesislerinde, ortamın istenilen şartlarda tutulması için SolarWall teknolojisinden önce radyant ısıtıcılar kullanılmaktaydı.

Oldukça verimsiz olan bu sistem yerine, %60 taze hava ile çalışan SolarWall sistemi kuruldu. Arçelik ve SolarWall mühendislerinin ortak çalışmaları sonucunda, Arçelik Çayırova Tesisi Dünya’nın en verimli yenilenebilir enerji teknolojisini 40 yıl boyunca bakım bile yapmadan kullanma şansına sahip oldu.

Proje Özeti:

Mayıs 2019 tarihinde 120 m2 SolarWall uygulaması yapılarak, 15.000 m3/h taze havanın ön ısıtılması sağlandı. Isıtılan hava karışım hücreli aspiratörlere gönderildi. Çatıda biriken sıcak hava da kullanılarak, boşa giden enerjinin tekrar kazanılması sağlandı. Elde edilen sıcak taze hava, iç ortama kumaş kanallar ile dağıtıldı. Set sıcaklığı sabit olarak 19,4oC ‘de tutulacağından sistem, 2 adet oransal damper ile tasarlandı.

Kurulan otomasyon sistemi ile oransal damperlerin özel SolarWall formülü ile çalışması sağlanarak sistem verimi maksimum seviyeye çıkarıldı. Sistem Elemanlarının Görevleri SolarWall sistemi sayesinde üretilen sıcak havanın hızı, kanallardan geçerken ölçülerek toplam hava debisi hesaplanmaktadır.

1. sıcaklık sensörü SolarWall sıcaklığını,

2. sıcaklık sensörü ortam sıcaklığını,

3. Sıcaklık sensörü çatı sıcaklığını

4. sıcaklık sensörü ise taze hava karışım sıcaklığını vermektedir.

Dış hava sıcaklığını ölçen bir sensör ile birlikte de SolarWall tasarrufu hesaplanmaktadır. SolarWall panellerinin ön kısmında bulunan Yaz Bypass Damperleri ile yaz aylarında, SolarWall sistemi bypass edilerek direkt taze havadan yararlanılmaktadır. Oransal damperler ise 4. sıcaklık sensörü ile ölçülen taze hava karışım havasına göre oransal olarak açılarak, üfleme sıcaklığının set sıcaklığının üzerine çıkmasını engellemektedir.

SONUÇ

19,4 oC’lik set sıcaklığına sahip alanda, SolarWall sayesinde elde edilen sıcak hava ile her yıl ortalama 503.000 kWh doğalgaz tasarrufu yapılmaktadır. Sistem yatırımını 3,6 yıl gibi kısa bir sürede geri ödeyecektir. Yapılan tasarrufla birlikte her yıl ortalama 89,1 ton CO2 salınımı engellenmektedir. Bu da yaklaşık olarak 20 dönüm ormanın önlediği sera gazı salımına eşdeğerdir.

Arçelik Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Bulgurlu,  şirketin küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmaya dönük çalışmaları kapsamında dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı’nda 8 bin 848 metre yüksekliğe tırmanmayı hedefliyor. 3 hafta sürmesi beklenen tırmanış, dünyanın dört bir yanındaki liderleri, tüketicileri, işletmeleri ve çalışanları iklim değişikliği ve onun etkilerini azaltmaya davet etme amacı taşıyor.

Everest Dağı tırmanışı, Arçelik Global’in ve Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu’nun sosyal medya hesaplarından paylaşılacak. Arçelik ekibi daha önce de 2011 yılında Kilimanjaro, 2017 ve 2018 yılında Elbrus, Ocak 2019’da Aconcagua tırmanışlarını takım ruhu ve liderlik becerileri sayesinde başarıyla sonuçlandırmıştı. Portföyünün yüzde 90’dan fazlası geri dönüştürülebilir ürünlerden oluştuğunu açıklayan Arçelik’in 2025 yılı itibarıyla üretimde karbon nötr olma hedefi bulunuyor. 

Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında, tüm dünyanın mücadele etmesi gereken en öncelikli konu iklim değişikliği olarak görülüyor. Everest Dağı ise iklim değişikliğinin sebep olduğu küresel ısınmadan en çok etkilenen yerlerden biri konumunda bulunuyor. Önlem alınmadığı takdirde, Everest’in de aralarında bulunduğu Himalaya Dağları, 2100 yılına kadar buzullarının 3'te 2'sini kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Sn. Hakan Bulgurlu'nun ,Solarwall teknolojisini kullanarak ARÇELİK tesislerinde iklim değişikliği ve sera gazı salınımlarının azaltılmasında aldığı liderlik için kendisini kutluyor,başarılar diliyoruz.