haber-6.html

     

 

YENİLENEBİLİR    ENERJİ’DE    DÜNYA TEKNOLOJİSİ   DÜNYA OTOMOTİV DEVİ                                                       İŞBİRLİĞİ.....

ÜLKEMİZİN LİDER SANAYİ ŞİRKETLERİNDEN FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş ‘DE SOLARWALL TEKNOLOJİSİ KULLANIMINA KARAR VERİLDİ..

FORD SANCAKTEPE

Ülkemizin sanayi devlerinden Koç Holding iştiraklerinden Ford Otomotiv Sanayi A.Ş  ,Avrupa Çevre ödülü finalist projesini Solarwall Teknolojisi ile dünyada ilk kez bir otomobil fabrikasında güneşten temin edilen proses havası ısıtma projesi ile boya kurutma projesini uygulayan TOFAŞ ‘tan sonra Sancaktepe tesislerinin ortam alanının ısıtılmasında SolarWall Teknolojisini kullanacaktır.

Tofaş Boya Üretim Müdürlüğü bünyesinde devreye alınan Solarwall® Teknolojisi ile Proses Havası Isıtma Projesi, güneş enerjisinden faydalanılarak ısıtılan havanın, direk olarak üretim proseslerinde kullanılması prensibine dayanmaktadır. Otomotiv sektöründe, güneşten elde edilen sıcak havanın proseste kullanımı konusunda öncü özelliği taşıyan bu yenilenebilir enerji projesinde, kullanıldığı proseste yılda %35 enerji tasarrufu sağlanmakta, 2181 GJ/yıl doğalgaz karşılığı güneş enerjisinden sıcak hava üretilirken, 122 ton/yıl eşdeğer sera gazı azaltılmaktadır.

Sancaktepe fabrikasında 2 adet taze hava santrali ile desteklenen sistemde, havanın dağıtımı için kumaş kanalların kullanılmasına karar verilmiştir.

SolarWall Panelleri, Otomasyon Sistemi, Taze Hava Santralleri ve Kumaş Kanallardan oluşan sistemin yatırım geri dönüş süresi 2,6 yıldır.

SolarWall Sistemi Ford Otosan Sancaktepe Tesislerinde yıllık 86,7 ton karbondioksit gazı emisyonunu önleyecektir. Bu değer 37.254,7 lt Benzin Tüketimi sonucunda ortaya çıkan CO2 gazına eşdeğerdir.