haber-6.html

 

Yeşil Sertifikalı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sincan Hizmet Binasında bir dünya devi SOLARWALL

UNDP’nin (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) “Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi” kapsamında Ankara Sincan İlçesinde yapımına devam edilen Sincan – Etimesgut Ankara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü binasında ,yenilenebilir enerji sektöründeki enerji verimliliği ,ısıtma ,soğutma ,iklimlendirme konularında rakipsiz  dünya teknolojisi  Solarwall kullanımına karar verildi.

Ülkemize  Avrupa finalist ödülünü TOFAŞ fabrikasındaki uygulaması ile kazandıran Solarwall teknolojisi,TAI -Tusaş- Türk Uzay Sanayiindeki uygulaması ile enerji verimliliği projelerindeki üstün performansını ve liderliğini bir kez daha göstermiş ve yine ülkemizin bir çok seçkin endüstriyel firmasında yenilikçi ve rakipsiz uygulamaları ile sektör liderliğini sürdürürerek ,Türkiyenin ilk çevre dostu lisesi olan Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesisindeki uygulamasından sonra yine bir ilke imza atarak ülkemizin Yeşil sertifikalı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sincan Hizmet binasında kullanılmasına karar verilmiştir.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inceleme ve araştırmalardan sonra Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)  Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile Ankara Sincan Etimesgut Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binasını “Örnek Bina” olarak seçmiştir.

Seçilen binada ilk önce güneş ve rüzgâr etkisi binaya maksimum fayda sağlayacak yönde konumlandırılmıştır.Böylelikle;

Fotovoltaik paneller ile güneş enerjisinden elektrik elde edilecek, binanın elektrik tüketimi azaltılacak,

Gri su sistemi ile lavabolarda kullanılan su toplanarak tuvalet sifonlarına aktarılacak. Su tasarrufu sağlanacak. Ayrıca yağmur suları toplanarak bahçe sulamada kullanılacak,

Yeşil çatı uygulaması ile ısı kayıpları önlenecek, enerji tasarrufu sağlanacak,

Yapılacak olan binanın enerji maliyeti standart binaya göre 5/1 oranında azalmış olacaktır.

-Labirent, yazın ön soğutma, kışın ön ısıtma sağlayacak

Labirent sistemi, yazın ön soğutma, kışın ön ısıtma sağlayacaktır. Ankara’daki tipik karasal iklim koşullarının en belirgin göstergesi olan gündüz ve gece sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkını kullanarak ısıtma ve soğutmadaki enerji sarfiyatını minimize etmek üzere, bodrum katta labirent tasarlanmıştır.. Yazın gece boyunca dış ortamdaki soğuk hava, bacalardan geçerek bu labirenti kat ederken, labirent duvarının soğumasına ve adeta bir batarya gibi bu soğukluğu hapsetmesine yardımcı olacak, Gündüz ise dışarıdaki sıcak hava bu bataryadan geçirilirek, soğuk beton kütle sayesinde sıcaklığını bırakıp ve ön şartlandırılmış olarak klima santrallerine ulaşarak , kullanım alanlarına yönlendirilecektir.