haber-6.html

Güneş Enerjisi İle Çalışan Tesis Sebze Üretimi Yapıyor

Norveçli bir şirket, güneş enerjisi ile çalışan, 20 hektarlık (50 dönüm) bir tesis kuruyor ve bu tesis, bir damla tatlı su harcamaksızın çeşitli sebze yetiştirmeyi taahhüt ediyor.
Güneş Enerjisi İle Çalışan Tesis Sebze Üretimi Yapıyor


Sahra Ormanı Projesi (SFP) genel müdürü Joakim Hauge, "Yeterli miktarda güneş ışığı, karbondioksit, deniz suyu ve çöl gibi alanlarımızı alıyoruz." dedi. Yetkili, kıt olanları üretmek için bol miktarda kaynağın kullanılması, 2050 yılına kadar 9 milyara ulaşacak, çevreye zarar vermeden veya iklim değişikliğinin hızlanmasını gerektiren, artan bir küresel nüfusa beslenmenin anahtarı olacağını söyledi.

Birleşmiş Milletlerin Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre gıda üretiminin herkesin yiyebileceği düzeyde olabilmesi için 2050 yılına kadar yaklaşık yüzde 60 oranında artış göstermesi gerekiyor. Dünya genelinde tatlı su kullanımının %70'ini tarım yapmakta, gıda sektörü ise dünya üzerindeki enerji tüketiminin %30'undan ve gezegenlerde ısınan emisyonların %20'sinden sorumlu olmaktadır. Hauge, "Artık diğer sektörlerin pahasına gelen çözümler üretemiyoruz. Daha entegre bir yaklaşıma ihtiyaç var." dedi.

Yaz aylarında açılan Akabe kompleksi, yakındaki Kızıldeniz'den gelen tuzlu suyun serin seralara dönüşmesi sonucunda buharlaşmakta ve bitki örtüsünün tüm yıl boyunca yetişmesi için koşullar yaratmaktadır. Deniz suları, sulama için tuz ve tatlı su üretmek için tuzdan arınmışken, seralardaki buhar bitki örtüsünün etrafındaki nemlerin nemlendirilmesi için kullanılır; bu nedenle bitkiler büyüyebilir. SFP, Katar'daki Körfez ülkelerindeki bir pilot projenin, Avrupa çiftliklerininkinden daha iyi hıyar getirileri ürettiğini söyledi. Tunus operasyonlarını genişletmek için planlar sürdürülüyor. Ancak FAO uzmanları, yüksek maliyetlerin bu tür projelerin potansiyelini gıda üretimini küresel ölçekte yükseltmek için sınırlandırdığını söyledi.

FAO doğal kaynakların sorumlusu Alessandro Flammini, "Aynı kaynağın daha iyi kullanılmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda çok fazla enerji ve çok para lazım" dedi. 2014 FAO raporunun Katar pilotluğunu analiz eden Flammini, üretimin mali açıdan uygun olabilmesi için fakir ülkelerin ithalatı ucuz bulabilecekleri hıyar ve domates gibi yüksek değerli ekinlere odaklanması gerektiğini söyledi. "Yerel ihtiyaçları karşılamak ve özellikle gıda bağımsızlığı açısından ve bir niş pazar talebini karşılamak için ilginç bir konsepttir" dedi.

SFP'ye göre, Akabe kompleksi 3,7 milyon dolarlık bütçeye sahip ve Norveç, Avrupa Birliği ve diğer yatırımcılardan finansal destek aldı. Hauge, gıda üretmenin yanı sıra bir laboratuar ve araştırma tesisleri içeren kompleksin kurak alanların yeşillendirilmesi ve iş yaratılması yoluyla yan yararlar yaratacağını söyledi. http://www.enerjihaber.com