haber-6.html

Bill Gates: Güneş ,Bir Enerji Mucizesi

Geçen hafta Bill Gates, Caltech Profesörü Nate Lewis'in güneş enerjisi araştırma laboratuvarını ziyareti üzerine bir blog yazısı yayınladı. Güneş enerjisi, güneş ışığını sıvı yakıt haline getirmek için bitkilerdeki fotosentez gibi doğal süreçlerden etkilenir. Güneş enerjisi, yenilenebilir teknolojilerin eksikliklerinin birçoğunu çözme fırsatı buluyor: Güneş ışığı ve ulaşım altyapısı enerji uygulamaları çok yüksek enerji yoğunluklarına ihtiyaç duyduklarında güneş panelleri güç üretiyor. Pil depolama teknolojisi geliştirildi, ancak bir ton benzin enerji yoğunluğuna eşdeğer 60 ton pil veriyor, bu nedenle pil teknolojisi ulaşım uygulamaları için henüz yeterli değil.

Güneş Yakıtı İlerlemesi

Lewis 40 yılı aşkın bir süredir güneş enerjisi alanında araştırma yapıyor ve güneş yakıtlarını ticari açıdan daha canlı hale getirmeye çalışıyor,

Güneş enerjisindeki kritik süreç, sudaki hidrojeni ve oksijeni ayırmak için ışık kullanıyor ve daha sonra, yakıt oluşturmak için hidrojeni karbon dioksit ile birleştiriyor. Hidrojeni ve karbon dioksiti birleştiren mevcut malzemeler aşırı pahalı (platin), bu nedenle Lewis'in ekibinin odak noktası alternatif malzemeler buluyor. Caltech ekibinin ilk konsepti, suyun plastikte tutulmasını ve yukarıda bahsedilen süreci başlatmak için (bir katalizör yardımı ile) güneş ışığını toplayacak yapay bir çimdir ve güneş enerjisi, altına toplanabilir ve bir güneş yakıtı rafinerisine taşınabilir. Güneş enerjisi ile ilgili yakıtlarla ilgili araştırma yapan tek ekip Caltech değil. Arizona Üniversitesi'nden Harvard Devens Gust'tan Daniel Nocera da benzer araştırmalar yapıyor.

Enerji Mucizeleri

Bill Gates geçtiğimiz günlerde ucuz ve güvenilir temiz enerjiyi dünyaya sunma potansiyeline sahip bilimsel bulgulara yatırım yapmak için 1 milyar dolarlık bir fon olan Breakthrough Ventures'ı başlattı. Gates, yenilenebilir enerji kabulü ve çarpıcı sera gazı emisyonu azaltımlarına ilişkin mevcut zorlukların birçoğunu çözeceği için, güneş enerjisinin "enerji mucizesi" potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Gates, uzun zamandır bu bulgulara ve sonuçta ticari olarak gelişebilecek temel bilimsel araştırmalara fon sağlayan iradenin savunucusudur. Örnek olarak, güneş panelleri 60 yıl önce keşfedildi, ancak sadece son on yılda, özellikle California ve New York gibi güneş eyaletlerinde gerçekten gelişmeye başladı. Güneş enerjisi yakıtları yakın gelecekte ticari açıdan uygun olmayabilir, ancak umarım güneş panellerinden daha hızlı gelişir. Lewis, ekibinin araştırma laboratuarı'nda bir yıl süren denemelerin artık bir gün içinde tamamlandığını belirtti. http://www.renewableenergyworld.com-Casey Anderson